Ciepła czapka, ciepłe słowo

Zbliża się zima – dla ubogich i bezdomnych najtrudniejszy okres roku. Rozpoczyna się walka o odrobinę ciepła, nawet tego bardzo ulotnego.  Tę odrobinę ciepła może podarować każdy z nas, biorąc udział w akcji „Ciepła czapka, ciepłe słowo. Uszyj czapkę i podarują ją potrzebującemu”.  Celem naszego wydarzenia jest uszycie zimowej czapki i wyjście z nią na spotkanie osoby ubogiej lub bezdomnej. Obdarowujemy nie tylko własnoręcznie wykonanym prezentem, ale także gorącą herbatą, czy kawą, a przede wszystkim – ciepłym słowem i pokrzepiającym uśmiechem.

Małe i proste gesty mają ogromną moc, a dla tych, którzy już oswoili się z obojętnością, mogą być niezapomnianym przeżyciem. Jest to także zachęta do zwrócenia uwagi na potrzeby najuboższych, zwłaszcza na problem oraz i okazja do bliższego poznania miejsc pomocy osobom ubogim i bezdomnym w najbliższej okolicy.

Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób! Można zacząć od zbiórki materiałów, z których będą potem uszyte będą piękne zimowe czapki. Ponowne wykorzystanie używanej odzieży polarowej, swetrów lub bluz dresowych przypomina, że to, czego my już pozornie nie potrzebujemy, wcale nie oznacza, że jest to faktycznie niepotrzebne.

Prawie każdy z nas ma w domu ubrania, w których już nie chodzi, a które są zrobione z ciepłych i miękkich materiałów, doskonale służących za materiał na czapkę. Organizacja zbiórki daje wielu osobom szansę na włączenie się w akcję poprzez dzielenie się z innymi.  Czapkę można uszyć samemu lub z rodziną, przyjaciółmi, grupą lub klasą. Akcja jest skierowana do osób w każdym wieku, a bardzo proste instrukcje pozwalają na włączenie się w działania nawet najmłodszym.

Podkreślamy raz jeszcze: własnoręcznie uszyta czapka jest doskonałym pretekstem do wyjścia i poznania osoby ubogiej lub bezdomnej. Spotkanie warto wzbogacić kubkiem gorącej herbaty i pyszną kanapką. Krótki moment rozmowy, parę miło spędzonych chwil i prezent prosto z serca to dla osoby bezdomnej lub ubogiej naprawdę bardzo wiele. Wystarczy kilka chwil, by komuś wreszcie zrobiło się ciepło. Gotowe czapki można także przekazać ośrodkom pomocy społecznej, noclegowniom, schroniskom, i ogrzewalniom w swojej okolicy.

„Ciepła czapka, ciepłe słowo” to zaproszenie do bardzo prostej odpowiedzi na wezwanie Papieża Franciszka, który w orędziu na I Światowy Dzień Ubogich mówi:

Dzień ten powinien zwrócić uwagę wierzących, aby przeciwstawili się kulturze odrzucenia i marnotrawstwa, a uczynili kulturę spotkania swoim stylem życia. Jednocześnie chciałbym również poprosić wszystkich, niezależnie od przynależności religijnej, o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi jako konkretny znak braterstwa.

Dlatego warto uszyć czapkę także dla siebie i nosić ją z dumą w akcie solidarności z osobami ubogimi i bezdomnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *