Jeśli spotkałaś/eś osobę w kryzysie bezdomności i chcesz wskazać dostępne formy pomocy w Krakowie – pobierz ulotkę przygotowaną przez krakowski MOPS – Dział Pomocy Bezdomnym: TUTAJ

————————————————————————————————————————————

 

Wyjazdy streetworkingowe – cotygodniowe odwiedziny osób w kryzysie bezdomności w miejscach niemieszkalnych


Co tydzień jeździmy w tzw. miejsca niemieszkalne, w których ludzie żyją w ekstremalnie trudnych warunkach. Na pustostany, do altan śmietnikowych, kanałów, namiotów, na ogródki działkowe, na ławki przy osiedlach.

Wolontariusze, podzieleni na 2-3 osobowe ekipy, wyjeżdżają w tzw. niemieszkalne miejsca Krakowa w każdy czwartek. Łącznie odwiedzają blisko 80-100 osób doświadczających bezdomności. Wyjazdy ukierunkowane są na budowanie relacji, poznawanie osób w kryzysie, budowanie zaufania i towarzyszenie im w ich trudnej codzienności.

Regularne odwiedziny i rozmowy podczas wyjazdów streetworkingowych pozwalają zdiagnozować aktualne problemy i dopasować indywidualne, konkretne wsparcie doraźne w postaci ciepłej zupy, środków higienicznych, odzieży, obuwia czy wyposażenia miejsca przebywania w śpiwór, koc, plandekę itp. Wolontariusze mają przy sobie produkty, które w razie potrzeby przekazywane są osobom doświadczającym bezdomności, a dla których dostępność takich rzeczy jest znacznie utrudniona. Dzięki wyjazdom jesteśmy także w stanie wychwytywać momenty, w których jest potrzebne albo możliwe specjalistyczne wsparcie takie jak pomoc medyczna, skierowanie do noclegowni, skontaktowanie z MOPS-em czy z pracownikiem socjalnym.

Dzięki wsparciu wielu darczyńców indywidualnych oraz firm, możemy regularnie docierać do odwiedzanych potrzebujących osób z ciepłym posiłkiem, herbatą w termosach, woda mineralną, kanapkami i innymi potrzebnymi produktami.

 

Poniżej film z jednego z naszych wyjazdów. Wyjątkowego, bo zorganizowanego w Wielką Sobotę, w trakcie którego odwiedziliśmy osoby w kryzysie bezdomności z wielkanocnymi życzeniami i koszyczkami ze święconką.