Jeśli spotkałaś/eś osobę w kryzysie bezdomności i chcesz wskazać dostępne formy pomocy w Krakowie – pobierz ulotkę przygotowaną przez krakowski MOPS – Dział Pomocy Bezdomnym: TUTAJ

————————————————————————————————————————————

 

Wyjazdy streetworkingowe – cotygodniowe odwiedziny osób w kryzysie bezdomności w miejscach niemieszkalnych


Co tydzień jeździmy w tzw. miejsca niemieszkalne, w których ludzie żyją w ekstremalnie trudnych warunkach. Na pustostany, do altan śmietnikowych, kanałów, namiotów, na ogródki działkowe, na ławki przy osiedlach.

Wolontariusze, podzieleni na 2-3 osobowe ekipy wyjazdowe w liczbie 8-10 ekip, wyjeżdżają w niemieszkalne miejsca Krakowa w każdy czwartek. Łącznie odwiedzają blisko 100-120 osób doświadczających bezdomności, jednak na wiosnę 2020 roku, gdy trwała pierwsza fala epidemii i sporo miejsc pomocowych mocno ograniczyło funkcjonowanie, odwiedzaliśmy blisko 280 osób. Wyjazdy ukierunkowane są na budowanie relacji, poznawanie osób w kryzysie i ich aktualnych potrzeb, budowanie zaufania i towarzyszenie im w trudnym okresie niskich temperatur, częstych deszczy i trwającej pandemii.

Regularne odwiedziny i rozmowy podczas wyjazdów streetworkingowych pozwalają zdiagnozować aktualne problemy i dopasować indywidualne, konkretne wsparcie doraźne w postaci ciepłej zupy, środków higienicznych, odzieży, obuwia czy wyposażenia miejsca przebywania w śpiwór, koc, plandekę itp. Wolontariusze mają przy sobie produkty, które w razie potrzeby przekazywane są osobom doświadczającym bezdomności, a dla których dostępność takich rzeczy jest znacznie utrudniona. Dzięki wyjazdom jesteśmy także w stanie wychwytywać momenty, w których jest potrzebne albo możliwe specjalistyczne wsparcie takie jak pomoc medyczna, skierowanie do noclegowni, skontaktowanie z MOPS-em czy z pracownikiem socjalnym.

Dzięki wsparciu wielu darczyńców oraz firm w szczególnie trudnych okresach roku – niskich temperatur, obfitych deszczy, ale także pandemii i lockdownu, możemy regularnie docierać do odwiedzanych potrzebujących osób z ciepłym posiłkiem, herbatą w termosach, woda mineralną, ciastami czy innymi potrzebnymi produktami.

Zobaczcie film z jednego z takich wyjazdów streetworkingowych. Wyjątkowego, bo wyjazdu zorganizowanego w Wielką Sobotę, kiedy Wolontariusze Zupowi odwiedzili osoby w kryzysie bezdomności z wielkanocnymi życzeniami i święconką.

 

Średni miesięczny koszt działań streetworkingowych wynosi 14 167,04 zł. Dofinansowanie w ramach dotacji to 5000,00 zł miesięcznie. Współfinansowanie obejmuje miesiące listopad i grudzień.