Zupowe Mieszkanie i program aktywizacji społecznej i zawodowej

.

W grudniu 2020 roku uruchomiliśmy Zupowe Mieszkanie wspierane i powiązany z nim program aktywizacji społecznej i zawodowej, w którym osoby z doświadczeniem bezdomności starają się małymi krokami zmieniać swoje życie.

W ramach realizowanych wspólnie przez Żywą Pracownię i Fundację Zupa różnorodnych działań społeczno-kulturalnych osoby w kryzysie bezdomności zapraszane są do bycia twórcami i uczestnikami realizowanych w przestrzeni aktywizacji działań. Uczestnicy projektu w ramach przestrzeni aktywizacji zapraszani są także do działań “samopomocowych” na rzecz osób wykluczonych społecznie, w szczególności osób w kryzysie bezdomności (m.in. wolontariat w ramach inicjatywy społecznej Zupa na Plantach – pomoc w przygotowaniu ciepłych napojów na wyjazdy w miejsca niemieszkalne, w porządkach i segregowaniu odzieży ze zbiórek w Magazynie Ciepła).

.

Społeczny Warsztat Rowerowy Wrona i Kompany

To współtworzona przez domnych i bezdomnych przestrzeń reintegracji i aktywizacji społecznej i zawodowej, gdzie wspólnie z mechanikami, inżynierami i rzemieślnikami – specjalistami od budowy i napraw rowerów, a zarazem animatorami kultury i streetworkerami pracującymi na co dzień z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym – osoby z doświadczeniem bezdomności:

  • uczą się naprawy rowerów,
  • budują customowe rowery i rowery cargo,
  • dzielą się swoimi umiejętnościami współprowadząc warsztaty serwisowania rowerów,
  • projektują i wykonują upcyklingowe gadżety ze starych części rowerowych jak dętki,
  • prowadzą warsztaty rękodzielnicze dizajnu rowerowego.W codziennych warsztatach aktywizacji społecznej i zawodowej uczestniczą m.in. dwaj mieszkańcy Zupowego Mieszkania, którzy jeszcze rok temu mieszkali na pustostanie i w namiocie. Są osobami z doświadczeniem bezdomności. Jednak dzięki Zupowemu Mieszkaniu coś ważnego w ich życiu się zaczęło zmieniać. Mają bezpieczne miejsca do spania, biorą udział w programie aktywizacji społecznej i zawodowej Zupowe Mieszkanie, są otoczeni profesjonalnym wsparciem ekspertów i instruktorów.

W wideo możecie poznać historie uczestników programu i zobaczyć jak dziś wygląda ich życie.

.https://www.youtube.com/watch?v=kIjQ6SerGFA&ab_channel=ZupaNaPlantach

Program Zupowe Mieszkanie możesz wesprzeć:

Numer konta: 83 1600 1013 1878 1596 5000 0003
Tytuł przelewu:  Darowizna – projekt Zupowego Mieszkania
Dane do przelewu: Fundacja Zupa
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Dane do przelewu z zagranicy:
Kod SWIFT: PPABPLPKXXX
Numer IBAN:  PL83 1600 1013 1878 1596 5000 0003