Wspieramy osoby doświadczające bezdomności. Staramy się małymi krokami budować bardziej wrażliwy świat. Wierzymy, że #LudzieSąDobrzy.

Wszystko zaczęło się pod koniec 2016 roku od prostego spotkania osób domnych i bezdomnych przy zupie na krakowskich Plantach.

Staramy się budować rzeczywistość, w której osoby doświadczające bezdomności nie są wykluczane z lokalnych społeczności. Dlatego tworzymy różne przestrzenie, w których nasze ścieżki mogą się przecinać, jest czas na wzajemne poznawanie się i zauważenie w drugim człowieku człowieka, a nie kierowanie się krzywdzącymi generalizacjami.

Przed pandemią zupowi wolontariusze i ludzie żyjący na ulicach Krakowa spotykali się w każdą niedzielę po południu na skwerze Andrzeja Wajdy na Plantach przy ciepłej zupie. Przede wszystkim żeby porozmawiać i po prostu pobyć ze sobą. Od maja 2022 roku wróciliśmy do regularnych spotkań przy zupie na Plantach, w każdą drugą niedzielę miesiąca.

Najważniejsze jest dla nas budowanie relacji. Dzięki nim pojawia się powoli zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. A to są absolutnie podstawowe rzeczy, konieczne do tego, żeby mogło wydarzyć się między nami coś dobrego.

Co tydzień jeździmy w tzw. miejsca niemieszkalne, w których ludzie żyją w ekstremalnie trudnych warunkach. Na pustostany, do altan śmietnikowych, kanałów, namiotów, działek. Dzięki tym regularnym kontaktom, poza konsekwentnym budowaniem relacji i dostarczaniem pilnej doraźnej pomocy rzeczowej (śpiwory, ciepłe ubrania, środki higieny osobistej), jesteśmy w stanie wychwytywać momenty, w których jest potrzebne albo możliwe specjalistyczne wsparcie, takie jak pomoc medyczna, skierowanie do noclegowni, skontaktowanie z MOPS-em czy z asystentem socjalnym.

W 2020 roku uruchomiliśmy mieszkanie wspierane i powiązany z nim program aktywizacji społecznej i zawodowej, w którym osoby z doświadczeniem bezdomności starają się małymi krokami zmieniać swoje życie. Są otoczone wsparciem instruktorów aktywizacji, terapeutów i innych specjalistów. Uczestnicy programu na co dzień działają w siedzibie Zupy – Żywej Pracowni – w której współtworzą przestrzeń działań rzemieślniczych i pracują w warsztacie rowerowym.

Prowadzimy też Mobilną Bibliotekę, z której osoby w kryzysie bezdomności mogą wypożyczać książki.

Zapraszamy na nasze profile na Facebooku i Instagramie, gdzie możecie śledzić na bieżąco nasze działania i historie ze spotkań na ulicy. 

Facebook @ZupaNaPlantach

Instagram @zupa_na_plantach