Wspieramy osoby doświadczające bezdomności. Staramy się małymi krokami budować bardziej wrażliwy świat. Wierzymy, że #LudzieSąDobrzy.

Wszystko zaczęło się 5 lat temu od prostego spotkania osób domnych i bezdomnych przy zupie na krakowskich Plantach.

Staramy się budować rzeczywistość, w której osoby doświadczające bezdomności nie są wykluczane z lokalnych społeczności. Dlatego tworzymy różne przestrzenie, w których nasze ścieżki mogą się przecinać, jest czas na wzajemne poznawanie się i zauważenie w drugim człowieku człowieka, a nie kierowanie się jakimiś krzywdzącymi generalizacjami.

Przed pandemią zupowi wolontariusze i ludzie żyjący na ulicach Krakowa spotykali się w każdą niedzielę po południu na skwerze Andrzeja Wajdy na Plantach przy ciepłej zupie. Przede wszystkim, żeby porozmawiać i po prostu pobyć ze sobą.

Najważniejsze jest dla nas budowanie relacji. Dzięki nim pojawia się powoli zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. A to są absolutnie podstawowe rzeczy, konieczne do tego, żeby mogło wydarzyć się między nami coś dobrego.

Ze względu na pandemię spotkania na Plantach są obecnie zawieszone, ale to nie znaczy, że kontakt wolontariuszy z osobami w kryzysie bezdomności się urwał.

Co tydzień jeździmy w tzw. miejsca niemieszkalne, w których ludzie żyją w ekstremalnie trudnych warunkach. Na pustostany, do altan śmietnikowych, kanałów, namiotów, działek. Dzięki tym regularnym kontaktom, poza konsekwentnym budowaniem relacji i dostarczaniem pilnej doraźnej pomocy rzeczowej (śpiwory, ciepłe ubrania, środki higieny osobistej), jesteśmy w stanie wychwytywać momenty, w których jest potrzebne albo  możliwe specjalistyczne wsparcie takie jak pomoc medyczna, skierowanie do noclegowni, skontaktowanie z MOPS-em czy z asystentem socjalnym.

W 2020 roku uruchomiliśmy mieszkanie wspierane i powiązany z nim program aktywizacji społecznej i zawodowej, w którym osoby z doświadczeniem bezdomności starają się małymi krokami zmieniać swoje życie. Są otoczone wsparciem instruktorów aktywizacji, terapeutów i innych specjalistów. Uczestnicy programu na co dzień działają w siedzibie Zupy – Żywej Pracowni – w której współtworzą przestrzeń działań rzemieślniczych i pracują w warsztacie rowerowym.

Prowadzimy też Mobilną Bibliotekę, z której osoby w kryzysie bezdomności mogą wypożyczać książki.

Zapraszamy na nasze profile na Facebooku i Instagramie, gdzie możecie śledzić na bieżąco nasze działania i historie ze spotkań na ulicy. 

Facebook @ZupaNaPlantach

Instagram @zupa_na_plantach