Spotkania na Plantach

.

Wszystko zaczęło się w listopadzie 2016 roku, kiedy mała grupa ludzi mieszkających w Krakowie, pochodząca z różnych środowisk, postanowiła, że chce wyjść na ulicę i poznać osoby doświadczające bezdomności. W trakcie pierwszych wyjść nie wiedzieliśmy jeszcze, co dokładnie będziemy robić. Nastawialiśmy się na słuchanie i stopniowe poznawanie ludzi. Przy ciepłej zupie zaczęły rodzić się relacje, coraz większa otwartość na siebie i na problemy, z jakimi na co dzień mierzą się osoby doświadczające bezdomności.

W czasach przed pandemią co niedzielę rozlewaliśmy zupę do 4 termosów, by na skwer przy Teatrze Słowackiego na krakowskich Plantach zawieźć około 80 litrów. Tylko w 2019 roku było to blisko 5 000 litrów zupy. Każdorazowo wręczaliśmy od 150 do 200 misek zupy. Dodatkowo dzieliliśmy się chlebem, herbatą i kawą. W organizację niedzielnych spotkań włączały się dziesiątki wolontariuszy, a także uczniowie ze szkół czy pracownicy korporacji, którzy piekli chleby, przywozili ciasta i rogaliki albo rozdawali własnoręcznie przygotowane kanapki.

Na Plantach spotykaliśmy się z różnymi ludźmi. Były to przede wszystkim osoby doświadczające bezdomności, wykluczone społecznie, wśród których znalazły się też osoby samotne, ubogie, starsze.

Pandemia utwierdziła nas jednak w przekonaniu, że Zupa na Plantach to przede wszystkim przestrzeń spotkania niezależnie od tego, gdzie się ono odbywa. Ponieważ obostrzenia uniemożliwiły nam organizację cotygodniowych spotkań na Plantach, nasi wolontariusze w każdy czwartkowy wieczór odwiedzali osoby doświadczające bezdomności w miejscach niemieszkalnych Krakowa, takich jak altanki śmietnikowe, kanały, opuszczone wagony, pustostany.

Późną wiosną 2022 roku wróciliśmy z zupą na Planty, stęsknieni za rozmowami i za byciem razem. Chcemy znowu regularnie widywać się z osobami w kryzysie bezdomności, w drugą niedzielę miesiąca (o 18:30 na tzw. Kółku, czyli na skwerze Andrzeja Wajdy). Nie zawieszamy jednak wyjazdów w miejsca niemieszkalne. Od teraz każde czwartkowe i jedno niedzielne popołudnie w miesiącu będziemy przeznaczać na spotkania z osobami w kryzysie bezdomności.

.

A na filmie poniżej zobaczycie taki jeden dzień – niedzielnego spotkania na Plantach.