Urodziny Zamku w Cieszynie

Dokładnie tydzień temu nasze reprezentantki zasiadały do wspólnego stołu w Zamek Cieszyn, aby uczestniczyć w dyskusji „Trudni sąsiedzi. O bezdomności.” zorganizowanej w ramach Dizajn i sąsiedztwo. 14. Urodziny Zamku Cieszyn.

Stół, przy którym siedzieliśmy, nie był zwykłym stołem, bo wykonali go nasi przyjaciele z Wrocławia z grupy MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia z drzwi, które kiedyś były drzwiami do celi więziennej. Kiedyś stanowiły granicę, wyznaczały linię, której przekroczenie było niemożliwe – w poprzednią sobotę stały się miejscem wspólnego spotkania, pokonywania granic, walki z wykluczeniem.

Razem z przedstawicielami cieszyńskiego MOPSu, lokalnych organizacji pozarządowych pracujących z osobami doświadczającymi bezdomności, panią Maria Maja Juroszek, dzielącą się herbatą i dobrym słowem na Rynku w Cieszynie, z artystami Matylda Salajewska i Łukasz Surowiec, z przedstawicielami lokalnego samorządu, z dyrektorką Zamku Ewa Golebiowska, MiserArtem i mieszkańcami Cieszyna rozmawialiśmy o osobach w kryzysie bezdomności zamieszkujących park na wzgórzu zamkowym (a także z ich udziałem) i o tym, jak ich obecność odbierana jest przez mieszkańców Cieszyna i pracowników Zamku. I jak dobrze żyć razem w tym „trudnym sąsiedztwie”.

Wierzymy, że to spotkanie było tylko początkiem i że umożliwiło wymianę kontaktów, które posłużą do dalszych spotkań w Cieszynie i do stworzenia dobrej współpracy w tym zakresie. Dziękujemy Agnieszka Szczepanik za zaproszenie nas, ciepłe przyjęcie, a przede wszystkim za organizację tego wartościowego spotkania.

„Sąsiedztwo to hasło tegorocznych Urodzin Zamku. Bywa, że bliżej nam do kogoś na drugiej półkuli, z kim łatwiej wejść w relacje bez zobowiązań. A wiemy, że bycie częścią wspólnoty jest niezbędne do dobrego życia.
Jedno jest pewne – sąsiedztwo zaczyna się od spotkania.”

I za to spotkanie bardzo dziękujemy!