Działania podjęte w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

W związku z coraz częstszymi przypadkami zakażeń koronawirusem w Polsce, mając na uwadze zdrowie naszych wolontariuszy i osób w kryzysie bezdomności, z którymi się spotykamy, a także wszystkich mieszkańców Krakowa, podjęliśmy decyzję o ograniczeniu naszych działań.
Decyzja ta poprzedzona została konsultacjami z lekarzami i osobami posiadającymi specjalistyczną wiedzę na temat epidemiologii i profilaktyki.

Wszystkie zmiany mają na celu odpowiedzialne i rozsądne podejście do tematu – tak, żeby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo nas samych i osób, które spotykamy na Plantach. Oto zmiany, które postanowiliśmy wprowadzić:

Zawieszamy niedzielne spotkania na Plantach aż do odwołania.

W najbliższą niedzielę odbędzie się ostatnie spotkanie na Plantach, ale będzie ono miało wymiar tylko techniczno-informacyjny. Rozdamy zamówione tydzień wcześniej paczki z naszego Magazynu Ciepła, kanapki i poinformujemy (ustnie i pisemnie), że Zupa zostaje zawieszona do odwołania.

W niedzielnym spotkaniu weźmie udział mocno ograniczona liczba wolontariuszy. Tylko tylu, ilu jest niezbędnych. Bardzo prosimy wolontariuszy, aby nikt nie przychodził bez wcześniejszego ustalenia.
W ten sposób chcemy dać przykład solidarnego myślenia o bezpieczeństwie całej społeczności Krakowa. Nie chcemy organizować spotkań gromadzących wielu ludzi, żeby nie tworzyć niepotrzebnego zagrożenia.

Eksperci mówią, że w najbliższych dniach/tygodniach kluczowa będzie prewencja. Włosi ją zaniedbali. Jakie są konsekwencje – wszyscy widzimy. My chcemy przyłożyć rękę do działań, które pomogą uniknąć włoskiego scenariusza w Polsce.

Czy to znaczy, że Zupa na Plantach zupełnie zawiesza swoje działania na najbliższe tygodnie albo miesiące? Oczywiście, że nie! W najbliższym czasie przejdziemy po prostu na działania bardziej indywidualne. Planujemy też wystartować z akcją, która będzie naszym zupowym wsparciem dla Seniorów, którzy są grupą najbardziej zagrożoną. Będziemy chcieli konkretnie ich wspierać.

Pamiętajmy, że kryzys zawsze jest szansą. Nie dajemy się panice, nie dajemy się załamaniu. Działamy dalej. Tylko trochę inaczej.

***
I pamiętajmy wszyscy, aby stosować się do zaleceń, które publikuje Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia. Jeśli nie musimy wychodzić, to zostańmy w domu. Dbajmy o siebie i innych.

Zespół Zupy na Plantach