Spójrz na Kraków oczami osób, które nie mają domu

Chcemy się z Wami podzielić projektem, nad którym pracowaliśmy przez ostatnich kilkanaście miesięcy.

W Zupie bardzo zależy nam na dwóch przestrzeniach działań. Pierwszą z nich jest działanie na ulicach naszego miasta i realne wspieranie osób doświadczających bezdomności w bezpośrednim kontakcie. Drugą – nie mniej ważną – jest realizowanie projektów mających na celu uwrażliwianie i zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej złożoności problemu bezdomności.

I właśnie ze względu na ten drugi rodzaj naszych działań stworzyliśmy Mapę Kraków Bezdomny.

Jedna z naszych wolontariuszek – Natalia Martini – podczas spacerów z osobami w kryzysie zebrała ich opowieści o tym, jak oni doświadczają i jak korzystają z przestrzeni miejskiej. Te historie stały się podstawą do stworzenia wyjątkowej mapy, która pomoże spojrzeć odbiorcy na Kraków oczami osób, które nie mają domu. Obok znanych budynków, placów, parków i ulic, znajdziemy na niej przemyślenia, odczucia oraz historie mieszkańców i mieszkanek w kryzysie bezdomności. O oprawę graficzną mapy zadbała Gosia Spasiewicz-Bulas (Słucham i rysuję). Projekt powstał we współpracy z Żywą Pracownią.

Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego, poruszającego filmu o naszej mapie:

I do odwiedzenia strony krakowbezdomny.pl, gdzie możecie eksplorować mapę i dowiedzieć się, jak powstawała. Znajdziecie na niej również krótki poradnik podpowiadający, jak możemy odpowiedzialnie pomagać osobom w kryzysie.

Mapa powstała dzięki wsparciu finansowemu naszych Darczyńców. Z całego serca dziękujemy, że jesteście z nami. Dzięki Wam możemy realizować również takie uwrażliwiające projekty.

Ps. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pilotażowych warsztatów wokół Mapy Bezdomnego Krakowa, które przeprowadziliśmy w Muzeum Krakowa. Widzimy, że udało nam się wypracować ciekawą metodę na pracę w grupach pomagającą pogłębiać zrozumienie problemu bezdomności. Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany wzięciem udziału w takich warsztatach (w ramach wolontariatu pracowniczego, z grupą ze studiów, ze swoimi uczniami ze szkoły), zapraszamy do kontaktu z naszym biurem fundacji.