Na wstępie bardzo dziękujemy, że rozważasz przekazanie rzeczy osobom w kryzysie bezdomności.

W czasie trwania pandemii koronawirusa nie prowadzimy zbiórek odzieży i obuwia. Poinformujemy, kiedy będzie możliwe ponowne przekazywanie darów.

Po trzech latach, na podstawie doświadczeń oraz statystyk potrafimy już dość precyzyjnie określić zarówno potrzeby osób w kryzysie bezdomności, jak i nasze możliwości i ograniczenia logistyczne. Dlatego przyjmujemy tylko te rzeczy, które naprawdę posłużą osobom w kryzysie bezdomności. Tym samym chcemy wywiązać się ze zobowiązania wobec Was.  

W ostatnich latach nauczyliśmy się, że jest szalenie istotne, aby przekazywane ubrania były w dobrym stanie i wysokiej jakości, ponieważ eksploatowane są ponad miarę. Często to jedyna para butów jaką dysponują osoby w kryzysie bezdomności i musi przetrwać wielogodzinne chodzenie dzień i noc. Większość osób, które wspieramy, to mężczyźni. Stąd nasze zwiększone zapotrzebowanie właśnie na obuwie i odzież męską.

Poniżej zamieszczamy informacje, które mogą być pomocne w ocenie co i kiedy można przynieść. Na końcu zamieszczamy linki do miejsc, gdzie przyjmowane są rzeczy damskie oraz te których my nie możemy. Zawsze jednak prosimy upewnić się, czy aktualnie w tych miejscach prowadzona jest zbiórka.

.

Zasady przyjmowania darów przez Zupę na Plantach 

 1. Jeżeli chcesz przekazać dary rzeczowe, sprawdź czy prowadzimy właśnie zbiórkę darów. Zbiórki ogłaszamy na naszym fanpagu na Facebooku. Zawsze określamy rodzaj przyjmowanych darów, dlatego prosimy o przynoszenie tylko tego, czego w danym momencie potrzebujemy. Jednak zanim coś przywieziesz, skonsultuj się z nami. Zwłaszcza, jeśli chcesz podarować rzeczy damskie.
 2. Potwierdzone dary, przywieź do siedziby Zupy na Plantach na ul. Celną 5 w Krakowie. Dyżury, podczas których przyjmujemy dary odbywają się raz w miesiącu, w przedostatnią środę miesiąca między godz. 18:00 a 21:00.

Prosimy nie przywozić rzeczy w niedzielę w czasie przeznaczonym na gotowanie zupy. 

 1. Wszystkie przywiezione rzeczy sprawdzamy i selekcjonujemy przed przyjęciem. Aby uniknąć zabierania darów z powrotem, sprawdź, czy nie spakowałaś/-łeś jednej z poniższych rzeczy:

❗Nie zbieramy: ❗

 • T-shirtów,
 • swetrów,
 • cienkich bluzeczek i sweterków,
 • spódnic i sukienek,
 • butów na obcasie i koturnie, balerin
 • płaszczy,
 • kożuchów i futer,
 • koszul męskich (z wyjątkiem flanelowych),
 • garniturów, marynarek i spodni garniturowych,
 • koronkowej bielizny, strojów kąpielowych, szlafroków,
 • past i szczoteczek do zębów,
 • balsamów do ciała, odżywek do włosów,
 • tamponów,
 • płynów po goleniu,
 • perfum.
 1. Zanim spakujesz dary i posegreguj np. rodzajem, płcią. Sprawdź, czy nie są uszkodzone, nie mają zepsutych zamków lub dziur i czy nie są brudne. Takich rzeczy nie przyjmiemy i będziesz musiał/a je zabrać z powrotem.
 2. Jeśli chciałbyś zorganizować zbiórkę w swoim miejscu pracy, najpierw skontaktuj się z nami. Powiemy Ci, co w danej chwili jest najpotrzebniejsze.
 3. Jeśli chcesz wysłać nam rzeczy pocztą, zapytaj, czego najbardziej potrzebujemy, a potem prześlij na adres: Fundacja ZUPA, ul. Celna 5 , 30-507 Kraków

Miejsca w Krakowie, do których można przekazywać odzież:

.