W czasie pandemii koronawirusa zawozimy paczki dla osób w kryzysie bezdomności

fot. Omar Marques

Jak możesz pomóc?

W trakcie trwania pandemii koronawirusa osoby doświadczające bezdomności są jednymi z najbardziej narażonych. Nie mają domu, więc nie mogą w nim zostać. A ze względów bezpieczeństwa mają też bardzo utrudniony dostęp do wsparcie materialnego i pomocy medycznej.

Choć coniedzielne spotkania z zupą w ręku na Plantach zostały zawieszone, nie ma mowy, żebyśmy zostawili ich samych. Po konsultacjach z lekarzami, specjalistami i innymi organizacjami działającymi w przestrzeni bezdomności, wiemy, że najpilniejsze jest przygotowanie paczek, które pomogą przetrwać te trudne dni osobom, które nie mają domów. Równocześnie ograniczą one ich migrację i skupianie się w dużych zgromadzeniach.

Dlatego prosimy o Wasze wsparcie! Co tydzień wolontariusze rozwożą paczki do tzw. miejsc niemieszkalnych dla blisko 200 osób. Tygodniowo to koszt ponad 8500 zł. Jak możesz pomóc?

a) Uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy, więcej informacji znajdziecie poniżej:

https://zrzutka.pl/aw324a

b) Możesz skontaktować nas z firmami lub producentami – szukamy stałego wsparcia, gdyż okres potrzebnej izolacji może trwać przez kilka kolejnych tygodni. Dane kontaktowe:
a.dziekan@zupanaplantach.pl, tel. +48 665 815 561

c) Możesz wspomóc nasze działania finansowo poprzez tradycyjny przelew.

Numer konta: 40 1600 1013 1878 1596 5000 0001

Tytuł przelewu: Darowizna
Dane do przelewu: Fundacja Zupa
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Dane do przelewu z zagranicy:
Kod SWIFT: PPABPLPKXXX
Numer IBAN:  PL40 1600 1013 1878 1596 5000 0001

fot. Omar Marques

Co znajduje się w paczkach?

Trwała żywność na kilka dni jak: chleb, konserwy, zupki chińskie, batony, woda mineralna, bielizna i podstawowe artykuły higieniczne: mydło, wilgotne chusteczki, maszynka do golenia.
Przede wszystkim jednak garść informacji: że jesteśmy, że pamiętamy, że będziemy wracać, z opisem, jak postępować w obecnej sytuacji zagrożenia, co robić, kiedy ktoś zobaczy u siebie symptomy zakażenia.

  • 25,00 zł – to koszt pięciu konserw w paczce dla jednej osoby w kryzysie bezdomności.
  • 42,90 zł – to orientacyjny koszt 1 pełnej paczki z produktami na kilka dni pozwalającymi osobie w kryzysie bezdomności ograniczyć poruszanie się po mieście w czasie zagrożenia koronawirusem.
  • 95,00 zł – koszt zakupu mydeł do 50 paczek.

Do ilu ludzi będziemy docierać?

Znamy około 100 tzw. „niemieszkalnych” miejsc, w których żyją ludzie (pustostany, altanki, działki itd.). Wiemy, że mieszka w nich blisko 200 osób. Oprócz tego, chcemy wspomóc osoby w kryzysie bezdomności przebywające w ogrzewalni przy ul. Wielickiej. To około 70 osób.

Jakie są koszty paczek i wsparcia w ogrzewalni przy ul. Wielickiej?

Przygotowaliśmy pierwszych 200 paczek. Koszt każdej z nich to 42,90 zł. Czyli koszt jednego wyjazdu to około 8500 zł. Koszt wsparcia pożywienia dla mieszkańców ogrzewalni przy ul. Wielickiej to z kolei 500 zł tygodniowo.

fot. Przemysław Kleczkowski

Dziękujemy za Wasze otwarte serca, za gotowość niesienia pomocy i wspierania osób w kryzysie bezdomności, które
w czasie pandemii koronawirusa znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Ekipa Zupy na Plantach i Fundacji ZUPA