W czasie pandemii koronawirusa zawozimy paczki osobom doświadczającym bezdomności

fot. Omar Marques

Jak możesz pomóc?

W trakcie trwania pandemii koronawirusa osoby doświadczające bezdomności są jednymi z najbardziej narażonych. Nie mają domu, więc nie mogą w nim zostać. A ze względów bezpieczeństwa mają też bardzo utrudniony dostęp do wsparcie materialnego i pomocy medycznej.

Choć coniedzielne spotkania z zupą w ręku na Plantach zostały zawieszone, nie ma mowy, żebyśmy zostawili ich samych. Po konsultacjach z lekarzami, specjalistami i innymi organizacjami działającymi w przestrzeni bezdomności, wiemy, że najpilniejsze jest przygotowanie paczek, które pomogą przetrwać te trudne dni osobom, które nie mają domów. Równocześnie ograniczą one ich migrację i skupianie się w dużych zgromadzeniach.

Dlatego prosimy o Wasze wsparcie! Co tydzień wolontariusze rozwożą paczki do tzw. miejsc niemieszkalnych dla blisko 200 osób. Tygodniowo to koszt około 9 000 złotych . Jak możesz pomóc?

a) Możesz wspomóc nasze działania finansowo poprzez tradycyjny przelew.

Numer konta: 40 1600 1013 1878 1596 5000 0001

Tytuł przelewu: Darowizna – paczki na czas epidemii
Dane do przelewu: Fundacja Zupa
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Dane do przelewu z zagranicy:
Kod SWIFT: PPABPLPKXXX
Numer IBAN:  PL40 1600 1013 1878 1596 5000 0001

b) Możesz skontaktować nas z firmami lub producentami – szukamy stałego wsparcia, gdyż okres potrzebnej izolacji może trwać przez kilka kolejnych tygodni. Dane kontaktowe:
a.dziekan@zupanaplantach.pl, tel. 507 629 352

c) Do rozwożonych paczek dorzucamy maseczki, by chronić naszych przyjaciół w kryzysie bezdomności. Jeśli szyjesz maseczki, bądź masz dostęp do ich większej ilości, chętnie je od Ciebie odbierzemy. W sprawie chęci przekazania maseczek prosimy o kontakt na powyższy adres mailowy.

d) Możesz zorganizować zbiórkę artykułów w swoim miejscu pracy. Szczególnie potrzebne teraz artykuły to suchy prowiant jak konserwy, słodycze, artykuły higieniczne jak mydło czy chusteczki nawilżane, bielizna głównie męska a także napoje.

Co znajduje się w paczkach?

Trwała żywność na kilka dni jak: chleb, konserwy, zupki chińskie, batony, czekolada, woda mineralna, bielizna i podstawowe artykuły higieniczne: mydło, wilgotne chusteczki, maszynka do golenia.
Przede wszystkim jednak garść informacji: że jesteśmy, że pamiętamy, że będziemy wracać, z opisem, jak postępować w obecnej sytuacji zagrożenia, co robić, kiedy ktoś zobaczy u siebie symptomy zakażenia.

  • 28,00 zł – to koszt pięciu konserw w paczce dla jednej osoby w kryzysie bezdomności.
  • 45,00 zł – to orientacyjny koszt 1 pełnej paczki z produktami na kilka dni pozwalającymi osobie w kryzysie bezdomności ograniczyć poruszanie się po mieście w czasie zagrożenia koronawirusem.
  • 270,00 zł – koszt zakupu mydeł do 200 paczek rozwożonych co wtorek.

Do ilu ludzi będziemy docierać?

Znamy około 120 tzw. „niemieszkalnych” miejsc, w których żyją ludzie (pustostany, altanki, opuszczone wagony, działki itd.). Wiemy, że mieszka w nich blisko 200 osób. Oprócz tego, chcemy wspomóc osoby w kryzysie bezdomności przebywające w ogrzewalni przy ul. Wielickiej. To około 70 osób.

Jakie są koszty paczek i wsparcia w ogrzewalni przy ul. Wielickiej?

Przygotowaliśmy pierwszych 200 paczek. Koszt każdej z nich to 42,90 zł. Czyli koszt jednego wyjazdu to około 8500 zł. Koszt wsparcia pożywienia dla mieszkańców ogrzewalni przy ul. Wielickiej to z kolei 500 zł tygodniowo.

fot. Przemysław Kleczkowski

Dziękujemy za Wasze otwarte serca, za gotowość niesienia pomocy i wspierania osób w kryzysie bezdomności, które
w czasie pandemii koronawirusa znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Ekipa Zupy na Plantach i Fundacji ZUPA